Banner
İş Merkezi

Akel İş Merkezi

Sur Yapı tarafından İstanbul Beykoz Kavacık’ta hayata geçirilen Akel İş Merkezi, 5 bin m2 arazi üzerinde 26 bin m2 kapalı kullanım alanına sahiptir. Mutlu Çilingiroğlu Mimarlık tarafından mimari tasarımı yapılan proje, U görünümlü bir tasarıma sahip.

Bina betonarme olmakla birlikte cephe kaplamalarında prefabrik yapı alternatifleri de binaya uygulanmıştır. Binadaki monotonluğu kırmak maksadıyla, farklı renklerde güneş kırıcıları kullanılarak binada monotonluğu ortadan kaldırmak hedeflenmiştir.

Arsanın konumu ve durumu, imar haklarının ve arazi fiziğinin gereklerinden ortaya çıkmış ve değerlendirilmiş bir bina. Arazide eğimin çok fazla olması sebebiyle yola göre kot verilmiş. Giriş kotunun altındaki ve üstündeki hacimler aynı cepheye sahip olsalar da aynı işleve sahip değiller. Giriş kotunun altındaki hacimlerde, yani bodrumlarda ofisler değil de daha çok oto satış galerisi gibi işlevler yer alıyor. Giriş kotunun üzerinde yer alan hacimlerse ofis olarak işlevlendirildi. Vadiden baktığınızda bir U harfi şeklinde bir kütle görürken, esas ulaşım aksı ve imar yolundan geldiğinizde ise iki kule olarak yapıyı algılıyorsunuz.

Ofis bölümlerinde kapalı ofis ve açık çalışma alternatifleri bir arada kullanılmış. Üst bölümdeki U formunda ise özel ofis alanları planlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner