Banner
Kültür Merkezi

Arnavutlukta Yeni Nesil Piramit, Tirana Pyramid

Tiran‘ın merkezinde yer alan eski Enver Hoxha Müzesi, 1980’lerde, o zamanki cumhurbaşkanı kızı Pranvera Hoxha ve kocası Klement Kolneci’yi de içeren bir grup mimar tarafından tasarlandı. Yıllar boyunca, Kosova’daki Savaş sırasında NATO’nun geçici bir üssü, gece kulübü ve etkinlik alanı olarak da hizmet vermiştir. Son yıllarda yapıyı ulusal bir tiyatroya dönüştürmek için planlar yapıldı. Bu planlar hiçbir zaman gerçekleşmedi, bu da binanın on yıldan daha uzun süre bozulmayacağı anlamına geliyor.

Piramidin kendine özgü bir silueti ve şehir ortamında güçlü bir varlığı var. Halkın dikkatini hiç terk etmedi ve çok sayıda protestoda bir merkez noktası ve gösteriler için bir arka plan oldu. Camın cephesinde cömert kullanımına rağmen, bina hava geçirmez şekilde kapatılmış ve erişilmez görünüyor. İç mekanı dönüştürme denemesi atriyumu tıkadı ve mekanı tecrübe etmek için daha da fazla engel yarattı.

Proje binayı halka geri kazandırmayı amaçlıyor. Zemin katını her taraftan açarak yapı şeffaflaşır. Cephe çatısını erişilebilir ve ölçeklenebilir kılarak şehir için yeni bir bakış açısı ortaya çıkıyor ve mekanın içini yeşil renkle doldurmak nesnenin çevresi ile aynı oluyor.

Piramida e Tiranës


Yer: Tiran, Arnavutluk
Yıl: 2018+
İşveren: Tiran Belediyesi
Program: Gençler için 11.800m2 eğitim tesisi
Tasarım: MVRDV – Winy Maas, Jacob Van Rijs ve Nathalie De Vries
Tasarım Ekibi: Winy Maas, Ronald Hoogeveen ile birlikte Stefan de Koning, Boris Tikvarski,
Stavros Gargaretas, Leo Stuckardt ve Guido Boeters.
Ortaklar
Gençlik merkezi yönetimi: TUMO Görüntüler: MVRDV, Gent Onuzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner