Banner
Kültür Merkezi

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi

SO? Architecture and Ideas tarafından tasarımlanan Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, mimari estetiğin güzel bir örneği…

2018 yılında tamamlanıp hizmete açılan kültür merkezi 20 bin m2 kapalı alana sahip.

Kültür Merkezi, kütüphane, çocuk kütüphanesi, çok amaçlı salon, oyun alanı, atölye çalışmaları ve stüdyolar ve sinema salonları gibi canlı tesisleri ile büyük bir halka açık alan olarak hizmet vermektedir.

Mevcut mimari düzene ana müdahale, dik bir bahçe görevi gören kereste uzantıları olan çelik bir merdiven kurarak dev atriyum -2000 m2’nin yeniden yapılandırılmasıdır. Bu zorlayıcı sirkülasyon elemanı, binanın halka girişi için güçlü bir görüntü sağlar ve cam bir çatı ile örtülmüş atriyum etrafına dağılmış farklı tesisler arasındaki iç sirkülasyon için bir kısayol sağlar. Tüm iç cepheler ve tavanlar, kontrplak ve opak cam ile kaplanmıştır, mimari dokuda güçlü bir devamlılık sağlar ve akustik olarak iyi tasarlanmış odalar.

Dış cephe, faaliyet alanı fiziksel gereklilikleri göz önünde bulundurularak yeniden tasarlandı, çünkü mevcut sürüm doğal havalandırma ve günışığı için herhangi bir açıklık içermiyordu. Mevcut cephe duvarları için çağdaş bir görüntü sağlamak amacıyla, mevcut cephe duvarları ince bir yiv tabakası ile kaplanmıştır. Kütüphane, çok amaçlı salon ve atölyeler dahil tüm ana faaliyet alanları doğal olarak havalandırılabilir ve yeni konfigürasyonda aydınlatılabilir.

Bina, yaşlılardan çocuklara, çeşitli tesisleriyle nüfusun her bölümünü karşıladığından, tüm dolaşım alanları halkın toplanma yeri olarak kabul edilir ve insanların binanın içindeki herhangi bir ticari faaliyete mecbur kalmadan vakit geçirmelerini sağlar. Atriyum etrafına dağılmış oturma ve dinlenme alanları, binanın programının sağladığı canlı atmosferi besler. Büyük bir boşluktan sonra, atriyum şimdi binanın çekirdeğinde cam çatıdan gelen gün ışığı ile aydınlatılan bir vaha görevi görüyor.

Yaşar Kemal Kütüphanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyei Yeni Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen yıl Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi içerisindeki Yaşar Kemal Kütüphanesini kendisi tanıtıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner