Banner
Güncel

buildingSMART Türkiye, ‘openBIM ne işe yarar?’ webinar serisinde yapıların dijital geleceğini konuşuyor

buildingSMART Türkiye, ‘openBIM ne işe yarar?’ başlıklı webinar serisi kapsamında bugüne kadar beş toplantı gerçekleştirdi. Webinar serisinde geleceğin yapılarını konuştuklarını vurgulayan buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Maraşlı, deneyimlerin paylaşılması ve fikir alışverişi için uzman isimlerle buluşmaya devam edeceklerini söyledi. 

İnşaat sektörünün en önemli teknolojik gelişimlerinden biri olan BIM (Building Information Modelling) yani Bina Bilgi Modellemesi’nin Türkiye’de kullanımının daha da yaygınlaşmasını hedefleyen buildingSMART Türkiye; sektörde bilgi ve tecrübe paylaşımının önemine ve faydalarına olan ihtiyaçtan hareketle, Türkiye İMSAD ev sahipliğinde ‘openBIM ne işe yarar?’ başlığı altında webinar serisi başlattı.

Aralık 2020’den itibaren ‘Bugünü inşa ederken geleceği yaratmak’, ‘Proses Yönetimi’, ‘openBIM’in tasarım aşamasında kullanımı’, ‘openBIM’in yapım yönetimi aşamasında kullanımı’ ve ‘openBIM’in maliyet analizi aşamasında kullanımı’ başlıkları altında düzenlenen webinar serisine, uluslararası projelerde görev almış alanında uzman isimler konuşmacı olarak katıldı. 

buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Maraşlı, küresel salgın nedeniyle dijital teknolojiler sayesinde sanal ortamda bir araya geldiklerini belirterek, “‘openBIM ne işe yarar?’ webinar serisi kapsamında şimdiye kadar beş ayrı konu başlığı altında uzman isimlerle buluştuk. Farklı konuşmacıların katıldığı webinar serimiz periyodik aralıklarla gerçekleşmeye devam edecek” dedi. 

Gelecek, dijital teknolojiyle yaratılıyor

Moderatörlüğünü buildingSMART Türkiye İletişim Tanıtım ve Üyelik Çalışma Grubu Koordinatörü Müge Sümerol’un yaptığı ‘openBIM ne işe yarar?’ webinar serisinin ilki ‘Bugünü inşa ederken, geleceği yaratmak’ başlığı altında düzenlendi. Toplantının konuşmacısı Royal Bam Group Dijital İnşaat Direktörü Menno de Jonge,  görev aldığı inşaat grubunda hayata geçirdikleri örnek projeleri de anlatarak; geleceğin, dijital teknolojiyle yaratıldığına dikkat çekti.  

İyi bir proje ortaya koymak için openBIM süreci iyi yönetilmeli

‘openBIM ne işe yarar?’ webinar serisinin ikinci toplantısında ‘Proses Yönetimi’ konusu ele alındı. Toplantının konuşmacısı Turner Construction Company Regional Virtual Design and Construction Manager Ayşe Polat, iyi bir proje ortaya çıkarmak için openBIM süreçlerinin daha iyi nasıl yönetebileceğini ve projelerde openBIM yaklaşımının önemini anlattı.

Dünyadaki uygulamaların genel hatlarıyla anlatıldığı serinin ilk iki giriş webinarından sonra ülkemizdeki uygulamalar ile ilgili deneyimlerini, yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini paylaşmak üzere yerel konuşmacıların katıldığı tecrübe paylaşımı oturumları gerçekleşti.

BIM ile tasarım sadece yeni yapılar değil tarihi yapılar için de önemli

Webinar serisinin üçüncü toplantısında ‘openBIM’in tasarım aşamasında kullanımı’ konuşuldu. Toplantının konuşmacıları Attec Kurucusu ve Yöneticisi Ahmet Topbaş ile Bold Mimarlık Kurucu Ortağı Erdinç Çiftçi, openBIM’in Türkiye’de hangi alanlarda ve yapılarda kullanıldığını katılımcılarla paylaştı. Toplantıda, BIM teknolojisinin sadece yeni yapılarda değil mevcut binalarda ve hatta tarihi yapılarda da yenileme için kullanımının ne denli önemli olduğuna dikkat çekildi. 

openBIM ile binalarda değişim 

Serinin dördüncü toplantısında ‘openBIM’in yapım yönetimi aşamasında kullanımı’ değerlendirildi. Toplantının konuşmacıları Mimari Tasarım Kıdemli Yöneticisi Dilan Yüksel ile TAV İnşaat BIM Müdürü Deniz Pehlivan, openBIM’in Türkiye’de inşaat sürecindeki kullanım aşamalarını ve openBIM sayesinde yapım yönetimi aşamalarında ne gibi değişimlerin yaşandığını katılımcılarla paylaştı. Toplantıda ayrıca BIM’in kamu kurumları tarafından benimsenmesi, özellikle kamu projelerinde BIM kullanımı ile sektöre örnek olunması ve avantajlarının daha geniş kitlelere ulaştırılması ile ilgili detaylar değerlendirildi. 

BIM bazlı modellerde tasarım ve maliyet analizi

Nisan ayında gerçekleşen serinin beşinci toplantısında ise ‘openBIM’in maliyet analizi aşamasında kullanımı’ konusu ele alındı. Toplantının konuşmacıları Smart BIM Kurucusu Hasan Can Özdemir ile GMD Moskay Yönetici Ortağı Mehmet Oskay, gerçekleştirdikleri sunumlarda BIM bazlı bir model ortaya çıktıktan ve tasarımı yapıldıktan sonra, diğer tüm tarafların bu veriler üzerinden nasıl bir hesaplama, maliyet ve proje yönetimi yaptıklarını, bu çalışma şeklinin avantaj ve faydaları ile yaşanabilecek sorunları, bu sorunların çözümü için nelere dikkat edilebileceğini kendi tecrübeleri ışığında katılımcılarla paylaştı.

Webinar serisinin beş toplantısında da, konuşmacılar tarafından katılımcıların soruları tüm detaylarıyla yanıtlandı ve ele alınan konular çerçevesinde online oylama sonuçları paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner