Banner
Güncel

ÇEKÜL ‘Kırsal Miras ve Kent İlişkisi’ni YAPEX Fuarı’na taşıyor

Tüm dünyada kentli nüfus giderek artarken kırsal nüfus dramatik biçimde azalıyor. 30 yıldır “Köyler Yaşamalıdır” sloganı ile geleceği korumanın ancak bugünü korumakla mümkün olabileceğini savunan ÇEKÜL Vakfı, kırsal miras ve kent ilişkisini YAPEX Restorasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda detaylı biçimde ele almaya hazırlanıyor. Son dönemde yaşadığımız doğal afetleri ve doğa-insan ilişkisini düzenleyeceği panelle tartışmaya açan ÇEKÜL, kırsal mirasın korunmasında en iyi uygulama örneklerini ve yöntemleri de fuar kapsamında ziyaretçilerle paylaşacak.

30 yılı aşkın süredir koruma alanında çok yönlü çalışmalar gerçekleştiren ÇEKÜL Vakfı, 22-24 Eylül tarihlerinde düzenleyeceği YAPEX Fuarı’nda kır ve kent arasındaki dengelere, doğal-kültürel miras ve insan ilişkisine dikkat çekmeyi hedefliyor. Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan fuarda ÇEKÜL Vakfı, düzenleyeceği panelle yaşadığımız afetleri, insan etkisini ve afetlerin sosyo-ekonomik sonuçlarını da tartışmaya açıyor. Akademisyen ve yerel yönetim temsilcilerini bir araya getirecek olan “Kırsalı Birlikte Korumak: Afetler Sonrası Bilgi ve Deneyim Paylaşımı” başlıklı panelde, ülke gündeminin önemli ve acil sorunu için çözüm yolları tartışılacak.

Belediyeler, uzmanlar, sivil örgütler, akademisyenler bir araya gelecek

ÇEKÜL, 3 gün sürecek olan fuarda kırsal mirasımızın gücünü ve sorumluluklarımızı “yeniden hatırlatarak” iyi uygulama ve yönetim modellerini de katılımcılarla paylaşacak.

Sergiler, dinletiler, söyleşiler ve atölyelerle zengin bir program sunan YAPEX Fuarı’nda belediyeler, kırsaldaki üretim girişimleri, gıda kooperatifleri, kültürel mirasın korunması alanında çalışan platformlar gibi sivil oluşumlar da yerini alacak.

Fuarla ilgili detaylı bilgilere www.cekulvakfi.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.

ÇEKÜL Hakkında:

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Türkiye’nin doğal, tarihsel ve kültürel varlıklarını korumak amacıyla 1990 yılında kuruldu. Kuruluşundan itibaren doğa-kültür-insan arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olan ÇEKÜL, “Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla yaşama geçirdiği proje ve programlarla, en küçük yerleşmeden ülke bütüne açılan bir yaklaşımı benimsedi. Ülkenin dört bir köşesindeki küçüklü büyüklü kentte, koruma hareketini koruma seferberliğine dönüştürerek tarihi dokunun çağdaş kentle ilişkilendirilmesine, kentlere kültür öncelikli bir gelecek vizyonu kazandırılmasına öncülük etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner