Banner
Müze

Filistin Müzesi

Adını sürekli kötü haberlerle duyduğumuz Filistin, mimari tasarım odağında bir müzeyle kendini duyuruyor.

Oslo Barış Görüşmesi’nden sonra ilk fikri doğan müzenin 28 milyon dolar tutarındaki maliyetinin yüzde 95’ini, Filistinliler karşıladı.

Filistin mirasını kutlamak ve “diyalog ve hoşgörü kültürünü desteklemek” amacını güden proje, Filistin’in en büyük sivil toplum kuruluşunun amiral gemisi projesi olarak, yakınındaki Birzeit Üniversitesi’nin desteğiyle inşa edildi.

Tasarımı İrlandalı mimarlık bürosu Heneghan Peng’e ait olan Filistin Müzesi, 40 dönümlük bir alanda, modern ve modern bir tarzın işareti olarak tasarlandı. Ardışık teras bahçeler ile çevreli olan müzenin baheçlerinde, bölgenin nadir bitki ve ağaç türleri yeşertilmiş.

3.000 m2 kapalı alanında, galeriler, tiyatro, cafe, ve eğitim merkezi, personel için ofis alanları, sinema ve mağazalar yer alıyor.

Ürdün’lü mühendis Lara Zureikat tarafından tasarlanan müze bahçeleri, çeşitli aşamalarda Filistin tarım ve botanik tarihinin hikayesini anlatıyor. Müze LEED sertifikasına sahip ilk yeşil bina ünvanına sahiptir.

Filistin Müzesi, Birzeit-Filistin’de, Birzeit Üniversitesi’nin yanında, Ramallah’ın 7 km kuzeyinde, Akdeniz’in doğu doğu kıyısına bakan bir tepenin üzerinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner