Banner
Konut

İsveçte Ahşap Bir Apartman, KAJSTADEN

C. F. Moller Architects, İsveçte ahşap bir apartman haytaa geçirdi. Çok katlı ahşap bina olur mu derseniz. Evet artık var…

İsveçli bir gayrimenkul firmasına için yapılan ahşap apartman tasarımı Kajstaden – Yüksek Ahşap Yapı, sürdürülebilir inşaat ve iklim bilincine sahip mimariye dönüşümün mümkün olduğunu gösteren bir referans projesi olması açısından önemli bir dönüm noktasıdır.

Araştırma projeleri ve çeşitli aktif ahşap projelerine odaklanan C.F. Møller Architects, inovasyonun yanı sıra masif ahşap çerçeveli çok katlı binalar geliştirmeye ve uygulamaya odaklanmıştır.

Ahşabın önemli bir avantajı, diğer yapı malzemelerinin aksine, malzeme üretim zincirinin sınırlı miktarda karbondioksit emisyonu üretmesidir. Bunun yerine, binanın çerçevesinde karbonun tutulduğu kapalı bir döngünün parçasıdır.

Araştırmalar, ahşap çerçeveli binaların daha iyi hava kalitesi ve akustik nitelikleri sayesinde insan sağlığına ve esenliğine olumlu katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Kajstaden – Tall Timber Building, dokuz kat yüksekliğinde, yükseltilmiş bir zemin kat ve bir üst kat çift yüksekliğinde bir tavana sahiptir. CNC ile öğütülmüş, glulam elemanlı masif ahşapta yer alan yüksek hassasiyet teknolojisi, duvarlarda gereksiz malzemeler olmadan hava geçirmez ve enerji tasarruflu evlere yol açar. Malzemenin düşük ağırlığı, şantiyeye daha az teslimat ve inşaat sırasında daha verimli, daha güvenli ve daha sessiz bir çalışma ortamı anlamına gelir. Üç zanaatkarın çerçeveyi yükseltmesi kat başına ortalama üç gün sürdü. Vidalı mekanik bağlantılar kullanılmıştır, bu da binanın malzemelerin geri dönüştürülebilmesi için ayrılabileceği anlamına gelir. Beton yerine masif ahşap kullanıldığında toplam karbondioksit tasarrufunun 550 ton CO2 olduğu tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner