Banner
Güncel

MALZEME TRENDLERİ PODCAST SERİSİ 5 BÖLÜME ULAŞTI!

Yapı Kataloğu, yapı malzemesi konusunda sektörde bir ilki daha, Malzeme Trendleri Podcast Serisi’yle gerçekleştiriyor. Malzeme konusunda mimarları, iç mimarları ve uygulayıcıları bilgilendirici içerikleriyle iki haftada bir yeni bölüm yayınlayan Malzeme Trendleri, Türkiye’de yapı malzemesinin odağa alındığı ilk podcast serisi oluyor. 

Malzeme Trendleri serisinde, yapı malzemesi ve malzemenin kullanımları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin çalışırken, yürürken veya yolda giderken dinleyebileceği bir arşiv oluşturuyor. Akademisyenlerin veya proje müdürlerinin konuk olarak katılabileceği serinin her bölümünde, konuğun uzmanlık alanı çerçevesinde bir malzemeye veya konuya odaklanılıyor. 

Ekrana bakmaya sıkılanlar ama yapı malzemelerine dair gündemi yakalamak isteyenler için bir alternatif mecra sunan Malzeme Trendleri Podcast Serisi’nde sektördeki gelişmeler ve yenilikçi ürünler de takip edilebiliyor. Her bölümün sonunda yer alan Yapı Haber’de bölümün konusuyla ilişkili yenilikler sunuluyor. Malzeme Trendleri Podcast Serisinin bölümlerine, Yapı Kataloğu Etkinlikleri sitesinden veya Spotify, Apple Podcasts ve Google Podcast gibi podcast dinleme platformları üzerinden de erişilebiliniyor. 

Malzeme Trendleri Podcast Serisi’nin bugüne kadar yayınlanmış 5 bölümü ve başlıkları da şöyle:

Bölüm 1: Şehirde Ses Ortamı ve Akustik Önlemler 

Dr. Öğretim Üyesi Mine Aşçıgil Dinçer’in konuk olduğu ilk bölümde, şehirde ses ortamı ve gürültü kavramı, tasarıma ses veya peyzajın ne kadar dahil olduğu, alınabilecek makro ve mikro önlemler ile şehirde ses değerlerinin idealine nasıl yaklaşılacağı gibi konular dinleyicilere sunuluyor.

Bölüm 2: Yapı Malzemesi Olarak Ahşap ve Ahşapta Dayanıklılık 

Malzeme Trendleri Podcast Serisi’nin ikinci bölümünün konuğu Nazire Papatya Seçkin, ahşabın coğrafyalara göre değişen özelliklerini, ahşabın dayanıklılığını etkileyen faktörleri, ahşabın üretim süreçlerini ve ahşap malzemesi için kullanılan standartları kapsamlı biçimde ele alıyor.

Bölüm 3: Farklı Yönleriyle Kerpiç 

Bilge Işık ile kerpiç malzemesinin üretimine dair detaylar, farklı kullanım biçimleri, malzemenin yüke, harekete veya neme karşı tepkileri Malzeme Trendleri Podcast Serisi’nin 3. bölümünde detaylarıyla ele alınıyor.

Bölüm 4: Aydınlatma ve Görsel Konfor 

Malzeme Trendleri’nin bu bölümde konuğu, Feride Şener Yılmaz. Doğal aydınlatmanın yeterli olmadığı zamanlar yapılabilecekler, güneş ışığı fazla olan mekanlarda alınabilecek önlemler, yapay aydınlatmanın mekanlarda nasıl kimlik yarattığı ve aydınlatmanın sürdürülebilir yöntemleri bu bölümde konumuz oluyor. 

Bölüm 5: Mekan Tasarımlarında Esneklik

Malzeme Trendleri’nin 15 Ekim’de yayınlanan yeni bölümünün konusu “Mekan Tasarımlarında Esneklik”. Dr. Öğretim Üyesi Esin Hasgül’ün konuk olduğu bölümde tasarımda esnekliği sağlama araçları, açık planlı tasarımların esneklikle ilişkisi, esnek tasarımlarda mimarın rolü ve belirsizlikle arasındaki ince çizgi konuşuluyor olacak. 

Podcast yayınlarına Yapı Kataloğu üzerinden ulaşmak için TIKLAYIN.

Malzeme Trendleri Podcast Serisi’ne Spotify, Apple Podcasts ve Google Podcast üzerinden abone olarak yeni bölümlerden haberdar olabilirsiniz. 

Spotify kanalından takip etmek için TIKLAYIN

Apple Podcast üzerinden takip etmek için TIKLAYIN

Google Podcasts üzerinden takip etmek için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner