Banner
Kültür Sanat

Mimar ve Tasarımcı’nın perspektifinden ‘TASARIMCI + FOTOĞRAF’ sergisi

Kalebodur’un desteğiyle, mimarlık ve tasarım dünyasının önemli isimlerinin eserlerini buluşturan TASARIMCI + FOTOĞRAF’ sergisi, Goba Art & Design Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

İnovatif ürünlerle mimarların yaratıcılıklarına hitap eden Kalebodur’un desteklediği ‘TASARIMCI + FOTOĞRAF’ sergisi, goba art & design’ın kurucuları Esin Sözer Kalender ve Yasin Kalender’in ev sahipliğinde 11 Kasım’da sanatseverlere kapılarını açacak. Sergide, mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimleri, Arif Özden, Gökhan Sarıtürk, Hakan Helvacıoğlu, Öznur Turan Eke, Tanju Özelgin’in eserleri sanatseverlerle buluşacak.

30 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak sergi, Beyoğlu’nda bulunan Goba Art & Design Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.Sanat ve tasarımı buluşturan ‘TASARIMCI + FOTOĞRAF’ sergisinde eserleri yer alan isimler, fotoğraf ile ilişkilerini ise şöyle anlatıyor:

Arif Özden: “Fotoğraf, profosyonel iş hayatımın dışında farklı bir kaçış ve beslenme alanı yaratıyor, çevreyle kurduğum ilişkiyi derinleştiriyor, fotoğraf makinesiyle gezmek artık bir arama eylemine dönüşüyor, olup biten küçük ama anlamlı detayları görmemi sağlıyor. Çevreme farklı açılardan bakmam için beni zorluyor. Normal de görüp geçtiğim şeylere karşı odaklanıyorum, kendi anlamları dışında yeni düşünceler üretmeme olanak sağlıyor, çoğu zaman sadece kendisini görünür kılmak bile yeterince değerli olabiliyor.”

Gökhan Sarıtürk: “Bence fotoğraf, yaratıcı insanların farklı bakış açılarını ifade etmelerinin en güçlü araçlarından biridir.”

Hakan Helvacıoğlu: “Anı ölümsüzleştirmek ve paylaşmak için fotoğraf çekmeyi seviyorum… Zamanı belgelemek bu çünkü..”

Tanju Özelgin: “Çoğu insan bir şeye baktığında onu olduğu gibi görür. Ben ise insanların ‘aynı’ gördüğü şeylere farklı açılardan bakıyorum, gördüğüm şeyi farklı algılıyorum. Bu becerim, tasarımcı kimliğime de yansıyor. Fotoğraf çekmekteki amacım da bir şeye baktığımda gördüğüm bu‘farklı’ dünyayı başkalarıyla paylaşabilmek.”

Öznur Turan Eke: “Fotoğraf anın yarattığı etki ile kendini ifade etme biçimidir. Toronto farklı kültürlerin yaşam alanlarına ,biçimlerine saygı duyarak çok sesli ve çok renkli bir arada yaşanabileceğini gösteren kozmopolit bir mega şehirdir.”

Goba Art & Design

Sanat ve tasarımın iç içe geçtiği bir platform yaratma hayaliyle 2019 yılında İstanbul Beyoğlu’nda Y. İç Mimar Esin Sözer Kalender ve Yasin Kalender tarafından kurulmuştur. Goba Art&Design ilhamını, temel düşüncesi sanatla tasarımı birleştirme, disiplinleri bütünleştirme olan ve bu sene 100. yaşı kutlanan Bauhaus ekolünden almıştır. Kurucularından Y.İç Mimar Esin Sözer Kalender, tasarımcı kimliğinin yanı sıra sanat çalışmalarını da sürdürmekte, farklı disiplinlerin yaratıcılık sürecine etkilerini doğrudan deneyimlemektedir. Goba Art&Design, tasarım dünyasının sanata, sanat dünyasının ise tasarıma olan ilgisini ve ilişkisini vurgulayan sergilere öncülük yapmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner