Banner
İş Merkezi

Mimari Tasarım Odağında Bir Sanayi Projesi

İstanbul Esenyurt Kıraç sanayi bölgesinde yeni bir sanayi projesi yükseliyor. “Modern Sanayi Merkezi Projesi” alışılagelmiş bir sanayi gayrimenkul modelinden farklılaşmış bir proje.

Projenin Satış ve Pazarlama direktörü Murat Erik’e sorduk….

Projenin Mimari Kim ve Proje Tasarımı Nasıl Şekillendi?

Sanayi modelinde gayrimenkul üretimi tamamen adrese teslim yapılan ve çoğunun da firmanın kendi ihtiyacına yönelik inşa ettiği yapılar iken, bir girişim olarak sanayiye yönelik bir proje hayata geçirmek hem cesaret hem de konusunda uzman olmayı gerektirir diye düşünüyoruz. Bu itibarla, Murat Erik’e, Modern Sanayi Merkezi projesinin mimari tasarımının nasıl oluştuğunu sorduk. Murat Erik, “Etiman olarak Esenyurt bölgesinde 63 adet sanayi projesi hayata geçirdik. Buradan doğan tecrübemiz ve bölgede faal olarak bulunuyor oluşumuz, sanayicinin ihtiyacını belirleme noktasında işimizi kolaylaştırdı. Bu sayede mimari projesini firma bünyesinde şekillendirdik ve uygulamaya koyduk.” bilgisini paylaştı.

İçerisine Tır Girebilen Proje

Modern Sanayi Merkezi projesinin en ilginç ve örneği az görülen yanı, içerisindeki bağımsız bölümlere tır girişi olan çok katlı bir yapı olması. Ulaşım ve lojistikte tek katlı sanayi örnekleri oldukça yaygın bir model iken, 5 katlı bir sanayi projesinde hem otopark vari bir rampa ile giriş ve katlar arası ulaşım sağlanırken, yapının diğer bir tarafından her kata ayrıyeten bir giriş çıkış sağlanmış. Bu sayede birden fazla araçla oluşan lojistik yükü ortadan kaldırılarak tek araçla zaman ve enerji kazanılmış.

Sosyal Donatıları Olan Sanayi Projesi

Projeyi, “Plaza Görünümünde Sanayi Projesi” olarak nitelendiren Murat Erik yapının dış cephesinde sanayi yapılarından farklı bir cephe uygulaması ortaya çıkardıklarını belirtiyor. Yapının üst tarafından cafe – restoran ve sosyal alan olarak planladıklarını belirten Murat Erik, proje içerisindeki sanayicinin müşterilerini ağırlayacağı ve kendileri için de dinlenme alanı olacak bir tasarım planladıklarını paylaştı.

Proje Künyesi

Proje Yeri: Esenyurt, İstanbul

Proje Tipi: Sanayi Projesi

Fonksiyon: Ağır Sanayi

Proje Sahibi: Alzamil&Etiman Ortaklığı

Satış ve Pazarlama Yöneticisi: Murat Erik

Proje Analiz Süreci: 2,5 yıl

Tavan Yüksekliği: 7 Metre

Yol Genişliği: 13,5 metre

Ünite Sayısı: 79 (200 m2 – 13.000m2 arası)

İnşaat Başlangıç Yılı: 2019

İnşaat Bitiş Yılı: 2020

Arsa Alanı: 28,000 m²

Toplam İnşaat Alanı: 110,000 m2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner