Banner
Kamusal Alan

Mimari Zarafetin Pazar Yeri Hali

Tekirdağ Çorlu ilçesinde hayata geçirilen pazar yeri, bir kültür merkezi olduğunu zannedebilecek bir görüntüye sahip…

Çorlu Atakent Kapalı Pazar Yeri, mimari estetiğin yaşamın içerisine uygulanan en güzel örneklerinden birini oluşturuyor. Megaron Mimarlık tarafından tasarlanan pazar yeri, 18 Mart Caddesi üzerinde bulunuyor.

Klasik kapalı pazar yeri uygulamalarından farklı bir görünüme sahip olan pazar yeri, kot farkı bulunan arazi üzerinde, çok katlı olarak inşa edilmiş.

Koser alanı, çok amaçlı salon, spor alanı, kapalı otopark gibi çok amaçlı olarak planlanarak tasarımlanan pazar yeri; beton ve çelik konstrüksüyon karma kullanımının bir örneğini oluşturuyor.

Çatı Kent Saçağı olarak tasarlanmış , Ritmik Tasarımı ile altında birçok işlevi bünyesine alması amaçlanmış. Çatı kütlesi parçalanarak birbirine zıt eğimler oluşturulmuş ve bu eğimler arasında kalan boşluklar sayesinde alan içerisine doğal ışık ve hava alması sağlanmıştır. Çatının ritmik tasarımı yapıyı algısal olarak hafifletmekle beraber, modern bir yapı tasarımını da beraberinde getirmiştir. Bu çatı formu aynı zamanda pazar kurulmadığı günlerde konser alanı olarak kullanılabilecek kat için akustik avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner