Banner
Kültür Merkezi

Mimaride Hayal Gücünü Zorayan Tasarım,Chapel of Sound

Pekin’in kuzeyinde, Ming Hanedanlığı Büyük Duvarı’nın bir kalıntısı olan bir Ses Şapeli’ne ev sahipliği yapan ünlü bir vadide.

Bu yarı-açık konser salonu sanki tuhaf ve tarih öncesi bir kaya oraya uzun zaman önce düşmüş gibi, vadi tabanına dayanıyor. Tamamen betondan yapılmış, ezilmiş yerel mineral bakımından zengin kayaların bir araya getirilmesiyle karıştırılmış olan ters çevrilmiş konik yapısı, yarı açık amfitiyatro, açık sahne, görüntüleme platformları ve destekleme alanları barındırıyor. Müzik performansları için akustik olarak şekillendirilmiş salon, tefekkür ve topluluk toplantıları için bir alan olarak da kullanılabilir. Yapının tepesindeki büyük açıklık, duvarlarına kesilmiş çeşitli şekillerde küçük açıklıklar ile birlikte, gökyüzünün ve etrafındaki vadinin çarpıcı manzaralarını ve doğanın farklı seslerini ortaya çıkarır.

Güneş parladığında, güneş ışınları mağaranın pürüzlü yüzeylerinde dans eder, onu sesle olduğu kadar ışıkla da doldurur; yağmur yağdığında, su da salonun merkezi açıklığından düştüğü için kendi meditatif bir performansını yaratır, taban kanallarından akmadan önce zemine sıçrar. Programlı bir konser olmadığında – çalınan koro veya enstrüman yok – salon hala bir destinasyon olmaya devam ediyor – şarkı söyleyen kuşların sesini sessizce dinleyen, cıvıl cıvıl böcekler, yakındaki ağaçların arasından hışırdayan hafif esintiler veya zemindeki yağmur damlaları. Bu gizemli alanın içinde doğa sürekli değişen bir senfoni düzenlemektedir. Bu bir ses şapeli.

Binanın katmanlı formu, etrafındaki dağların tortul kaya oluşumlarından ilham alırken, yapımında yer alan insan ellerini öne sürerek doğal kaya taklitlerini önler. Kaba ve mağaraya benzeyen alanın zemininde, özenle ve sıcaklıkla tasarlanan detaylar ziyaretçilerin hem doğal hem de müzikal seslerde soluk alması nedeniyle sessiz bir rahatlık sunar.

Son olarak, dolambaçlı merdivenlerle zirveye çıkan ziyaretçiler aniden kendilerini konser salonunun tepesindeki bir platoda bulurlar. Vadinin muhteşem panoramik manzaraları ile çevrili olan otel, yakındaki Büyük Duvar’ın manzarasını karşılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner